1. Mrs Tan sold 95 apples and pear. Each apple cost $1.20. Each pear cost $0.20 less than apple. If she sold all the apples and pear and collected $98, how many apples did she sell?
2. Mrs Tan sold 85 curry puffs and apple pies. Each curry puff cost $1.20. Each apple pie cost 40 cents less than a curry puff. If she sold all the curry puffs and apple pies and collected $78, how many apple pies did she sell?
3. 42 boys and girls won a total of 336 tokens from a carnival. Each boy won 7 tokens and each girl won 10 tokens. How many boys were there?
No comments:
Post a Comment